Určitě jste již zaregistrovali, že vyšla nová verze SDL Trados Studio 2017, které jako jednu z hlavních inovací uvedlo funkci upLIFT, která přináší vyšší účinnost vašich překladových pamětí pomocí shod samotných fragmentů spolu s celými překladovými jednotkami. V předchozích článcích, ať už u nás na webu nebo jinde, jste si mohli přečíst spíše marketingové řeči spolu s nastíněním toho, co tato funkce dělá. Tento článek bude zaměřen spíše na technickou stránku věci a měl by odpovědet na některé vaše otázky.

 

Existující TM a upLIFT

Drtivá většina uživatelů pouze přechází ze starších verzí Studia a tak je naprosto nevyhnutelná otázka kompatibility a aplikace nových funkcí na již existující překladové paměti. Pokud patříte mezi tyto uživatele, máme pro vás dobrou zprávu. Vaše překladové paměti mohou být jednoduše upgradovány přímo ve Studiu. Stačí si ve Studiu paměť otevřít, přesunout se do jejího nastavení a v něm pak zapnout možnost Fragment Alingment Status z Off na On. Pokud vytváříte paměť novou, stačí hned na úvodní obrazovce zaškrtnout možnost Support Fragment Alingment.

 

Minimální počet překladových jednotek

Pokud jste do problematiky překladových pamětí nakoukli trochu důkladněji, určitě jste zaznamenali, že u několika procesů je vyžadován minimální počet překladových jednotek (dále jen TU).  S funkcí upLIFT Fragment Recall se pojí dva typy shod. Prvním jsou celé TU a shody fragmentů TU. Všechny překladové paměti, které mají funkci Fragment Alingment povolenou budou i bez jakéhokoliv nastavení doporučovat shody celých TU. Pokud ale chcete využívat shod fragmentů TU, je nutné mít v překladové paměti alespoň 1000 TU. Nicméně pro optimální využití je doporučení 5000 TU. Pokud chcete během překladu získávat i shody fragmentů, budete muset tuto možnost aktivovat.

 

upLIFT ve spolupráci se serverovými paměťmi SDL GroupShare a s paměťmi AnyTM

Funkce upLIFT by měla začít spolupracovat s SDL GroupShare v prvním pololetí roku 2017 s nasazením prvního Service packu. Zároveň funkce upLIFT není prozatím dostupná ani pro paměti připojené pomocí AnyTM.

 

Podpora jazyků

V tuto chvíli je funkce upLIFT dostupná pro všechny jazyky, které podporuje Studio s výjimkou Čínštiny a Japonštiny.